Folk vil ikke længere finde sig i det
Vi har netop haft valg i Mozambique. Nåh ja, tænker du måske – det er vel som altid Frelimo, der vandt. Det siger de også, at de gjorde – som altid. Men det forunderlige er sket, at folket har fået en ny frihedskæmper, Venâncio Mondlane, som man tilsyneladende har stemt på i stor stil. Og nu demonstrerer mozambiquerne. De vil ikke finde sig i mere valgfusk – eller alt det andet fusk! De vil have Venâncio som deres nye præsident.
Det er spændende, hvad der vil ske. Vi håber – og beder!

Vi har et liv at planlægge
At vi har sat prisen for skoleopholdet op i år, vil vores elever gerne finde sig i. Faktisk mærker vi en større motivation. I august, da undertegnede var i Danmark, havde eleverne vinterferie, hvor alle ved hjemmebesøg skulle præsente deres forretningsplaner for lærere og forældrene, som samtidig kunne få mere forståelse.

Ny skolemor
Sidst i juli – meget pludseligt – døde vores skolemor, Alice. Vi antager, at det var af en blodprop. Det var et hårdt tab! Alle elskede Alice! Tak for kæmpe begravelseshjælp til familien.
Alice’ ældste datter, Mindoca, har nu overtaget jobbet som skolemor, og hun gør det ualmindeligt godt.
Videohilsen fra os
Klik ind for at få fem minutters stemning fra Mozambique. Her er meget mere nyt fra dagligdagen på WutomiAgri.
Venskabskabsforeningen
WutomiAgri Venskabsforening holder årsfest den 9. november i Vorbasse. Fristen for tilmelding er den 2. november. Har I ikke fået invitationen, finder I den her.
Tak for jeres støtte!
Det er uvurderligt, at så mange bakker os op, motiverer og beder for os. Tak! Vi har brug for jer. Og hold jer ikke tilbage med at kontakte os, hvis jeres forening, arbejdsplads, skole, eller andet, gerne vil høre mere om arbejdet.
Varme hilsner – med ønsket om et smukt efterår!
Kurt & Lisbet

