Fulde navn:
Apolinario Armenio Armanmdo Nwamusse

Alder: 20 år
Skolegang: 8. klasse
By: Chicumbane
Familie:
4 søstre & 3 brødre
Begge forældre lever
Har en kæreste

Lidt om forholdene:
Min mor passer hjemmet og handler lidt med fisk og grønsager. Min far er lige kommet hjem fra Sydafrika, hvor han har arbejdet mange år i minerne. Som ung arbejdede han flere år i det tidligere DDR med tekstilindustri. Nu har han købt en lille lastbil og kører fragt. Familien har 5 – 6 stykker kvæg, 3 grise samt noget fjerkræ. Der dyrkes lidt grønsager, men familien er ikke selvforsynede. Jeg har lige købt et stykke jord på 0,25 ha, der ligger 50 km fra mine forældre – nabo til Vasco.

Min fremtidsdrøm:
Jeg vil sammen med min kæreste flytte til det lille stykke jord, jeg har købt. Vi vil starte med at dyrke jorden, og når vi har tjent nogle penge, vil vi have nogle dyr. Jeg elsker at arbejde med dyr, men risikoen er for stor til at starte med.

Lisbet og Kurt siger:
Apolinario har arbejdet 3 år i Sydafrika sammen med sin far og taler derfor ret godt engelsk. Han har det svært med de teoretiske fag, men er perfektionist og flittig.  Han arbejder mange timer både teoretisk og praktisk for at være i toppen. Apolinario er et tjenestevilligt menneske.

Bonusinfo:
Er venlig, veltalende – og lidt snusfornuftig… Spiller fodbold med landsbyens børn.